Prodloužený velikonoční víkend každoročně láká k vycestování za naše hranice. Jaké sváteční zážitky přinesou populární evropské metropole a proč si cestu naplánovat už teď? Bude to letos Kodaň, Řím, Benátky, Florencie, Monte Carlo nebo Paříž?
Kodaň: designová getaway
Jarní víkend v Kodani slibuje mix designu a gastronomie na pozadí města, jež spojuje čistou severskou estetiku s progresivním přístupem k věci. Velikonoce tu nabízejí možnost ponořit se do podmanivé atmosféry skandinávské metropole a okusit autentický styl života, kde luxus znamená kvalitu a promyšlenost každého detailu. Kodaň se během jara mění v (ještě větší) centrum skandinávského designu. Klíčovým bodem vašeho programu by se mělo stát Louisiana Museum of Modern Art, které je vzdáleno jen půl hodiny od centra Kodaně a obohatí vás o unikátní pohled na dechberoucí kolekce současného umění. Za návštěvu rozhodně stojí také nově otevřené Designmuseum Denmark, kde můžete prozkoumat historii skandinávského designu od ikonických křesel Arne Jacobsena po moderní minimalismus značky Hay. Velikonoční víkend je také ideální příležitostí k návštěvě muzejní kavárny, jež nabízí sezonní brunch v zelených zahradách.
Michelinská Kodaň
Dánská metropole je také jasným gastronomickým cílem. V Kodani najdete restauraci Noma, která byla několikrát zvolena za nejlepší restauraci na světě. Letos v zimě si ji ale užijete naposled. Rok 2025 znamená transformaci do podoby s názvem Noma 3.0, která restauraci se třemi michelinskými hvězdami, a dokonce i udržitelnou Green Star pozmění do ohromné laboratoře inovující nové chutě. Třeba si právě v ní stihnete dát experimentální menu už o Velikonocích. Kodaň se pyšní ještě dalšími dvěma restauracemi se třemi michelinskými hvězdami, Geranium a Jordnær, doporučujeme si ale raději zarezervovat zážitkový večer ve dvouhvězdičkové restauraci Alchemist, která z degustačního menu dělá v podstatě divadelní hru, jež vás na každý akt (tedy chod) přesune do jiné části ohromujícího interiéru. Mimochodem, i Alchemist si zasloužil zelenou hvězdu za svůj přístup k food waste.
Skandinávský cit pro design
Nejen interiérový design, ale i ten módní má v Dánsku své pevné místo. Velikonoční nákupy v Kodani tak představují příležitost lépe poznat skandinávské módní značky, které dbají na estetiku a udržitelnost. Chcete-li okusit něco z tamější scény, vsaďte na super trendy brand Ganni, který v posledních letech zaujal celý svět. Skandinávský minimalismus pak zhmotňují módní kousky značky By Malene Birger. Chcete proniknout hlouběji do esence dánského designu? Vyrazte do města i mimo Velikonoce. Od 5. do 9. srpna 2025 proběhne Copenhagen Fashion Week, který představí nové kolekce nejen lokálních značek. Kodaňský týden módy se těší neustále vzrůstající popularitě a místní módní design dostává stále větší vliv na světové módní scéně. Od 18. do 20. června se v Kodani zase odehraje třídenní designový festival s jednoduchým názvem 3 Days of Design.
Monte Carlo: královský luxus
Lesk a elegance Monaka je skvělou volbou pro exkluzivní highendový zážitek na prodloužený víkend. Velikonoce ve městě proslulém kasiny a luxusními butiky vás totiž přivítají atmosférou, která je zhmotněním luxusního životního stylu. Monte Carlo a luxusní nákupy jsou v podstatě synonyma. Nezavírejte se ale zbytečně do obrovských nákupních center a místo toho se projděte po proslavené promenádě, kde najdete nejnovější kolekce světových designových značek. Jen kousek od ikonického Place du Casino našly svou další adresu butiky francouzských labelů, jako jsou Chanel, Hermès, Louis Vuitton, Saint Laurent či Dior. Nechybí zde však ani zástupci italských mistrů módního řemesla jako Bottega Veneta, Valentino, Gucci, Prada či Giorgio Armani. Samozřejmostí jsou také šperky, proto tu nakoupíte klasické i nejnovější kousky šperkařských domů Bulgari, Cartier či Boucheron, ale seženete tu i sběratelské šperky od Chanel Joaillerie.
Za klasickou hudbou
Kulturní bohatství města podtrhuje Opera de Monte-Carlo, která i o Velikonocích přináší dechberoucí představení. Vstupte do objektu navrženého Charlesem Garnierem s interiéry připomínajícími slavnou pařížskou Operu a užijte si světovou premiéru nebo klasické představení v podání top interpretů. Pro milovníky klasické hudby je připraven velikonoční koncert filharmonie Monte Carla, kde zpravidla zaznívají díla velikánů, jako byli Johann Sebastian Bach nebo Wolfgang Amadeus Mozart, a to ve velkolepém prostředí koncertního sálu Auditorium Rainier III s výhledem na Středozemní moře. O Velikonocích si můžete zajít i na baletní představení v Monte-Carlo Ballet.
Jarní rozpuk kultury i květin
Velikonoční svátky v Monte Carlu jsou zároveň plné společenských událostí a exkluzivních večírků. Nezapomenutelným zážitkem se stane návštěva Bal des Fleurs v Salle Garnier, kde se koná květinový ples doprovázený živou hudbou. Pokud je vaší vášní spíše umění, v Galerii Marlborough, jedné z předních monackých galerií, naleznete současná díla od mezinárodně uznávaných umělců. Sbírka přitom zahrnuje nejen obrazy, ale i sochy a instalace. Den v Monte Carlu pak můžete završit procházkou po rozkvetlých zahradách, především v Jardin Exotique, jež nabízí nejen bohatou botanickou expozici, ale i výhled na celý přístav a monacké knížectví.
Fine dining s michelinským nádechem
Monte Carlo je samozřejmé známé také vytříbeným kulinářským zázemím a Velikonoce jsou ideálním časem pro objevování michelinských restaurací. Přímo v ikonickém Hôtel de Paris Monte-Carlo se nachází restaurace Le Louis XV - Alain Ducasse, jediná monacká restaurace oceněná třemi michelinskými hvězdami. Chef zde proměnil každý talíř v uměleckou expozici a jeho sezonní menu je neustálou poctou středomořským ingrediencím.
Paříž: gourmet life
Vydejte se prozkoumat snové květinové dekorace i nejnovější jarní kolekce a nezapomeňte si při tom udělat rezervaci v michelinské restauraci. Velikonoce představují dokonalou příležitost vyrazit do Paříže – města, které po letní olympiádě 2024 znovu uchvacuje kulturním bohatstvím a výjimečnou gastronomií. Ve velikonočním období se pařížské restaurace předhánějí v nabídce exkluzivních tematických menu. Proč ale rovnou nevyrazit do tříhvězdičkové michelinské restaurace? V Paříži jich najdete celkem deset, přičemž jen jedna z nich si vysloužila i ekologickou Green Star, která zohledňuje udržitelné přístupy k vaření a záslužnou ideu zero waste. V restauraci Arpège servíruje chef Alain Passard 100% plant-based menu, a to už od doby, kdy veganské variace v menu rozhodně nebyly standardem. Vysoce oceňovaná restaurace v Paříži elevuje zeleninu a ovoce do nevídaných gastronomických podob a využívá k tomu suroviny pěstované ve vlastních zahradách ve třech francouzských oblastech, Fillé-sur-Sarthe, Le Bois-Giroult a Mont Saint Michel Bay.
Kavárenská kultura
Kavárny jsou v Paříži must-visit položkou na seznamu. Na kavárenský zážitek zamiřte do legendární Café de Flore v Saint-Ger- main-des-Prés, která i dnes přitahuje umělce a literáty. V kavárně vás okouzlí autentická atmosféra, tradiční interiéry a klasika v podobě espressa s křupavými croissanty. Trendy kavárna Fringe Café se zase zaměřuje na organické ingredience a má pověst jednoho z nejlepších míst pro alternativní metody vaření kávy. Kromě rozsáhlého kávového menu si i tady dáte lehké snacky, přičemž nechybí ani veganské alternativy.
Paris, je t’aime
V Paříži zkrátka není možné minout umění. Odložte však čekání v dlouhé frontě na Louvre a raději zamiřte do dalších uměleckých svatyň. Musée d’Orsay láká na francouzské umění od obrazů přes skulptury až po nábytek. Centre Pompidou zase ukrývá největší muzeum moderního umění v Evropě. V období Velikonoc tu navíc bude probíhat výstava Lights and Shadows od thajského filmového režiséra Apichatponga Weerasethakula. Velikonoční svátky jsou v Paříži skvělým obdobím i pro návštěvu tradičních trhů, jako je Marché aux Fleurs et aux Oiseaux na Île de la Cité. Tento trh se během svátečních dnů proměňuje ve festival květin, z nichž vyzařuje omamný duch jarní Paříže, do které se velmi snadno zamilujete.
Rozmanitost pařížské módy
Velikonoční nákupy v Paříži jsou pak ideálním okamžikem pro prozkoumání nejen flagshipů velkých značek, jako je Chanel, Louis Vuitton či Dior, ale i objevování dalších francouzských labelů, které nyní zažívají renesanci. V módním Golden Triangle mezi avenues Montaigne, Georges V a Champs-Élysées najdete i momentálně super trendy butiky Saint Laurent, Céline či nejmladší z nich, Jacquemus, značku, která vznikla teprve v roce 2009 a rychle se zařadila mezi nejvyhledávanější designové labely na světě.
Řím: oslavy s papežem
Velikonoce v Římě a ve Vatikánu znamenají největší oslavy křesťanského svátku na světě. Pokud tedy plánujete velikonoční getaway v italském hlavním městě, připravte se na velkolepé slavnosti v tomto duchu. A rovnou s papežem. Římské Velikonoce začínají oslavami svatého týdne. Ty startují na Květnou neděli, kdy se na náměstí Svatého Petra shromažďují lidé z celého světa, aby se zúčastnili bohoslužby vedené samotným papežem. Jedním z vrcholů velikonočního týdne je Zelený čtvrtek, kdy papež provádí rituál symbolizující Ježíšův čin pokory před poslední večeří. Na Velký pátek se pak v Koloseu při světle pochodní koná slavná Křížová cesta, která je jedním z nejsilnějších momentů svátečního období v Římě. Tento rituál přitahuje do města tisíce návštěvníků. O sobotním večeru se odehrává velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra. Tato noc je považována za nejdůležitější liturgický obřad celého roku. Vše začíná v temnotě, v níž se postupně zapalují svíce symbolizující Kristovo světlo. Vigilie následně vrcholí zpěvem a radostí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Na Velikonoční neděli se papež účastní velkolepé mše na náměstí Svatého Petra, kde se shromáždí až statisíce věřících. Po mši papež pronáší slavnostní požehnání Urbi et Orbi, které je vysíláno živě do celého světa.
Renesance Říma
Velikonoční čas v Římě je skvělou příležitostí i pro milovníky umění a kultury. Město je plné galerií a muzeí, které prezentují speciální výstavy zaměřené na sakrální umění a mistrovská díla renesance. V tomto období se také v místních bazilikách konají koncerty s duchovní hudbou. Mimořádné prohlídky během Velikonoc zase odhalují slavné fresky Michelangela v Sixtinské kapli, ale i méně známé skvosty, jako je Raphaelova Stanza della Segnatura.
Zelená gastronomie
Velikonoční svátky v Římě přinášejí nejen umění vizuální, ale i to kulinářské. La Pergola je jediná restaurace v Římě, která dostala hned tři michelinské hvězdy. Zaměřte se ale tentokrát na zelenou stránku vaření a podívejte se do jediné restaurace v italské metropoli, která si zasloužila Green Star. Mater Terrae najdete v nejvyšším patře Bio Hotelu Raphaël, díky němuž se při fine diningu můžete kochat dokonalým výhledem na Řím. Podle michelinského průvodce se navíc jedná o nejlepší vegetariánskou restauraci ve městě, přičemž nechybí ani veganské speciality.
Made in Italy
V Itálii si samozřejmě nemůžete nechat ujít shopping. Vždyť významné množství módní elity pochází právě odsud. Via dei Condotti, nejluxusnější nákupní ulice v Římě u Španělských schodů, nabídne butiky ikonických značek jako Ferragamo, Bottega Veneta, Gucci, Prada, Armani nebo Bulgari. Via del Babuino zase spojuje Španělské schody s náměstím Piazza del Popolo a přináší brandy Miu Miu nebo Roberto Cavalli. Chcete-li se vyhnout hektickým davům, zamiřte do Via Borgognona, kde najdete třeba butik Zegna.
Florencie: znovuzrození
Florencie, epicentrum renesance a kolébka západního umění, láká během Velikonoc na jedinečnou směs historie, kultury a umění. Nemalý fokus opět získávají křesťanské oslavy v architektonickém symbolu města. Co od nich čekat? Velikonoční atmosféra Florencie je jasně cítit hned u velkolepého komplexu Duomo. Katedrála Santa Maria del Fiore, ikona města, ožívá během svátků speciálními mšemi a bohoslužbami, které propojují víru s historií. Během Velikonoční neděle se zde koná tradiční rituál Scoppio del Carro, jenž spočívá ve výbuchu bohatě zdobeného vozu, který symbolizuje požehnání a prosperitu města.
Ulehněte do kolébky renesance
Pro milovníky umění je getaway ve Florencii jako stvořená. Zbytečně neodolávejte návštěvě Galleria degli Uffizi, kde máte jedinečnou příležitost spatřit slavná díla jako Zrození Venuše od Botticelliho či Zvěstování od Leonarda da Vinciho. Zarezervujte si tu rovnou privátní prohlídku a získejte intimní pohled na renesanční umění. Samozřejmostí je navštívit i Galleria dell’Accademia, která platí za jednu z nejvýznamnějších uměleckých galerií v Itálii. Právě tady najdete pravděpodobně nejslavnější sochu na světě, Michelangelova Davida, jež se stala symbolem renesančního mistrovství a je považována za jedno z největších sochařských děl v historii. Tato monumentální socha z mramoru, vysoká přes pět metrů, zobrazuje biblického hrdinu Davida těsně před střetem s Goliášem.
Gourmet getaway
Až budete nasyceni uměleckými vjemy, je na čase usednout do michelinské restaurace a vstřebat všechny zážitky u artově pojaté gastronomie. Ve Florencii si tři hvězdy zasloužila restaurace Enoteca Pinchiorri, která se zaměřuje na současnou italskou kuchyni. Zajímá vás ekologická vize florentské gastronomie? Stejně jako v Paříži, i tady získala Green Star pouze jediná restaurace, Saporium Firenze, která má zároveň i jednu michelinskou hvězdu. Všechny využívané suroviny zde pochází ze 120hektarové organické farmy v Chiusdinu se vzdáleným dohledem šéfkuchaře Ariela Hagena, který si také pohrává s fermentací.
Fashion for dinner
Spojením designu a haute cuisine je pak Gucci Osteria da Massimo Bottura oceněná jednou michelinskou hvězdou. Vychutnat si tady můžete italskou kuchyni inspirovanou Modenou, ale i mezinárodní speciality. Doporučujeme pak vydat se do vyššího patra na návštěvu Gucci Garden, okázalého muzea zasvěceného italské módní značce. Že byste si nějaké kousky italské výroby rovnou rádi odvezli domů? Pak se vydejte na Via de’Tornabuoni. Tuto prestižní třídu lemují butiky italských i světových značek. Vsaďte však raději na italské favority Pradu, Valentino, Gucci, Ferragamo nebo Bottega Veneta. A co je absolutní samozřejmostí? Nákup šperků na Ponte Vecchio, kde zároveň vzniknou ultimátní Insta-worthy momenty.
Benátky: zastávka ve městě gondol
Chystáte-li se na Velikonoce do Itálie, neměli byste vynechat ani klasiku v podobě Benátek. Na jaře získává do vody ponořené město zvláštní kouzlo a svátky se tu slaví na ikonickém místě, které běžně v duchovní atmosféře zkrátka nezažijete. Velikonoční neděle je v Benátkách výjimečná především díky slavnostní mši v ohromující bazilice sv. Marka. Tento architektonický skvost, kombinující byzantský a gotický styl, láká nejen věřící, ale i obdivovatele umění z celého světa. Atmosféra chrámu ozdobeného zlatými detaily dává během mše vzniknout neopakovatelnému zážitku.
Z gondoly do butiku
Calle Larga XXII Marzo je hlavní nákupní třídou, kterou nelze při benátském shoppingu vynechat. Právě tady se nachází butiky highendových značek jako Bottega Veneta, Versace či Valentino, kde už na vás budou čekat jarní a letní kolekce nadcházejícího roku. Projděte se po centru Benátek a odneste si rovnou designový dárek – klidně pro sebe.
Michelinská tečka
Benátky mají také překvapivě komplexní gastronomickou scénu. Nejvyšší počet michelinských hvězd tu dosahuje čísla dvě, jehož se dočkaly hned dva podniky. Vydejte se do Glam Enrico Bartolini, jenž sází na kreativní přístup k vaření a současné trendy. Restaurace uprostřed dvou zahrad se zároveň pyšní výhledem na Grand Canal a nabízí dvě degustační menu – jedno vás vezme na cestu kariérou chefa Bartoliniho, zatímco druhé menu vám umožní okusit pravou esenci benátské gastronomie, které degustace vzdává hold.