Ledové moře a moře ledu. 79,5 stupně severní šířky, 630 námořních mil od severního pólu leží čarokrásný kraj, kterému vládnou lední medvědi – Špicberky. Jedním z vrcholů celého týdne je takzvaný polar plunge neboli skok do ledové vody na laně a nechybí hudba, skvělá atmosféra, vzrušení a lékař.
Foto: Quark expeditions, archiv
Michaela | Private Travel Designer | Exclusive Tours
Chcete pozorovat lední medvědici s medvíďaty na kře? Mít na dosah ruky tuleně, sledovat odpočívající mrože, spatřit polární lišku? Zaplavat si v minus osmi stupních? Chcete vypnout hlavu, odstřihnout se od všednosti běžného života? Zažít něco, co už vám navždy zůstane vryto hluboko v paměti a srdci? Dejte si polární plavbu.
Offline v říši ledu
Takový relax jsem ještě nezažila. Žádné e-maily, sociální sítě, žádný mobilní signál. Jen říše ledu a čiré nádhery. Šestidenní polární plavba se společností Quark začíná v Oslu, odkud nás privátní firemní letadlo přenáší do Longyearbyenu na Špicberkách, do nejsevernějšího města na světě. Tam na nás čeká 128 metrů dlouhá loď Ultramarine s osmdesátkou kajut a 140člennou posádkou. Plavidlo vyvinuté speciálně pro polární expedice pojme 199 pasažérů a disponuje dvěma vrtulníky nebo dvacítkou nafukovacích člunů Zodiac. Na těch tento dechberoucí kout světa zažíváme tak bezprostředně, jak je to jen možné – třeba když jedete s hlavou metr nad hladinou a kousek vedle vás se znenadání vynoří tuleň.
Modrobílý svět
Fasujeme speciální polární bundy, které si navíc odvážíme i s sebou domů, a boty, bez nichž by to nešlo. Jako na lyžích: termoprádlo, vrstvené oblečení, nepromokavé kalhoty i rukavice. Ubytování je vskutku luxusní, plovoucí hotel skýtá veškeré pohodlí dokonale vybavených kajut. Ano, režim je expediční - každé ráno budíček, den se odehrává podle předem stanoveného scénáře, ale to na zážitku pranic neubírá. Překvapují mne pro našince zvláštní výhledy: totální absence stromů, všude jen voda a ledové kry. Modro a bílo. A já vypínám. Těch šest dnů je tak odlišných od jiného cestování. Safari? Putování městy? Nocování na poušti? To všechno je skvělé. Ale tohle je prostě jiné.
Pod půlnočním sluncem
Umocňuje to i roční doba – půlnoční slunce Středoevropan ne- zažívá moc často. S tím souvisí i to, že se během týdenní plavby moc nevyspíme, ale co na tom. Vždyť podnětů a zážitků je tolik, nechceme nic propásnout. A pak je přece potřeba všechny udá- losti dne probrat s ostatními účastníky expedice. Mimochodem, osazenstvo lodi je směsice doslova z celého světa, nechybí ani lidé z Jižní Ameriky. Dopolední program většinou zahrnuje plavbu na Zodiacu, člunu pro asi patnáct lidí. Ptáci, tuleni, mroži na krách, lední medvědi. Nebo třeba fascinace z toho, když pod čistou vodou vidíte mohut- nost jednotlivých ledových ker. Následuje oběd v podobě bufetu. Udivující je, jak pestrá nabídka se nám předkládá: můžeme si dát mořské plody, ryby, steaky, cokoli. Přitom za celý týden se nikde zásoby nedoplňují. Večeře jsou slavnostnější a klasické s výběrem z jídelního lístku – nechybí ani humr.
Na lovu zážitků
Odpoledne se jede na pevninu nebo ledovec: na procházku nebo menší či náročnější výšlap. Průvodci napřed okolí zkontrolují, přece jen s ledním medvědem se setkat nechceme. Pro všechny případy ale každou skupinu doprovázejí dva průvodci se zbraní. K vidění jsou třeba zachovalá starodávná obydlí na místech, kde se těžilo uhlí, můžeme si prohlédnout domky, v nichž lidé opravdu žili. Kdo se cítí na větší fyzickou námahu, může vylézt třeba na jeden z místních vrcholů a kochat se neskutečnými výhledy po okolí. Během těchto výprav jsme spatřili i polární lišky nebo majestátní jeleny. Účast ale není povinná, komu se nechce, užívá si pohodlí lodi – pozoruje okolí z horní paluby, zajde do sauny nebo fitka, posedí v přepychovém foyer a jen tak usrkává kávu.
Mrazivý skok
Jedním z vrcholů celého týdne – aspoň pro mne – je takzvaný polar plunge neboli skok do ledové vody na laně. Nechybí hudba, skvělá atmosféra, vzrušení (a pro všechny případy lékař). Z naší 130členné expedice se do vody vrhla padesátka lidí! Voda má dva stupně, vzduch minus osm. A proč na laně? Loď nekotví, jen je stabilizovaná na místě, a nikdy nevíte, který vodní proud bude mít zrovna cestu kolem. Vylézám z vody a říkám si, že jsem nový člověk. Koupala jsem se na 79,5 stupně severní šířky. Kdybych to neudělala, litovala bych. A skočila bych znovu? Jasně, že ano!