Je to veřejné tajemství. La Digue je nejkrásnějším ostrovem Seychel. Máte to ale jako v soutěži Miss, kdy o hodnocení krásy rozhodují osobní preference. Co je malé, to je hezké. V případě La Digue to platí stoprocentně. Ostrov má rozlohu deset kilometrů čtverečních, přesto patří k nejznámějším z ostrovů. Jeden z hlavních magnetů se jmenuje Anse Source d‘Argent, údajně nejkrásnější pláž z celých Seychel se řadí i k nejfotografovanějším na světě. Důvod je prostý. Nejblankytnější modř, písek připomínající jemný pudr a žulové balvany z prehistorických dob dodávající dramatičnost těmto přírodním kulisám. Hollywoodští filmaři tento dokonalý kousíček země milují, Anse Source d‘Argent si zahrála i ve filmu Trosečník s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Pláž je součástí L’Union Estate Park, kde můžete podniknout řadu zajímavých věcí. Kromě pobytu na legendární pláži je to i návštěva plantážnického domu, jenž patří k nejstarším ukázkám francouzské koloniální architektury na Seychelách. Dům kdysi vlastnila movitá mauricijská rodina, která k jeho stavbě použila vzácné dřevo. L’Union Estate Park vás vezme na cestu proti proudu času, kdy se živobytí domorodců odvíjelo od úrody kokosů a vanilky. Své útočiště tu mají i želvy obrovské, některé z nich jsou prý na světě už dvě stě let, ale ověřit to lze jen těžko. Prozkoumat zdejší podmořský svět je z kategorie nezapomenutelných zážitků, obzvlášť pokud ho budete pozorovat z průhledného kajaku.
Na ostrově žije i kriticky ohrožený paradise flycatcher (lejskovec seychelský). Drobný elegantní pták má v srdcích ostrovanů svoje místo. Přezdívají mu vdova, což je zřejmě dáno tím, že samečkové mají dlouhý ocas, jehož peří je zbarveno až magickou temně modrou barvou. Tento živočišný druh byl objeven v roce 1860 na ostrově Praslin, kde v té době jeho populace převažovala. Vzhledem k odlesňování, budování plantáží ale lejskovec přicházel o bujnou vegetaci a o sto let později se dostal na pokraj vyhynutí. Seychelané se rozhodli jednat a v roce 1982 založili rezervaci Veuve Reserve, kde se daří nejen jemu, ale i dalším ptačím druhům. Pro nadšené ornitology a milovníky birdwatchingu je rezervace povinnou zastávkou na Seychelách.
La Digue je navzdory své velikosti třetí nejobydlenější ze seychelských ostrovů a patří také k nejnavštěvovanějším. Ostrované si uvědomují, že ekologická rovnováha je naprosto zásadní pro jejich spokojenou existenci, a nebojí se podnikat zásadní kroky, aby si ji udrželi. La Digue představuje tropický ráj pro cyklisty, neboť soukromé vlastnictví vozu, pokud se neužívá k veřejným účelům, je zakázáno. Zaregistrováno je pouze šedesát automobilů. „Pokud bychom měli v La Digue více aut, přišli bychom o aspekt klidu, ticha a pohody, a to by mělo negativní dopad nejen na turismus, ale i na celý ekosystém,“ nechal se slyšet seychelský ministr dopravy Patrick Andre. Luxus užívání si života beze spěchu si domorodci nenechají vzít. Byla by to škoda nejen pro ně, ale i pro návštěvníky, kteří za tímto životním stylem jezdí z celého světa.