Hvězda Kykladských ostrovů září pro svoji jedinečnost v mnoha směrech. Na Mykonosu najdete staré větrné mlýny, pohádkové pláže, romantické zátoky a stejně tak tepající noční život, prvotřídní gastronomii a luxusní resorty.
Pro své nekončící party mají průvodci tendenci porovnávat Mykonos s Ibizou. Kdo je vítěz? Záleží na dalších souvislostech a osobních prioritách. Porovnávání ostrova zaznívá i v souvislosti s francouzským Saint-Tropez. Podobná atmosféra, malebnost, elegance, ale i nákupní možnosti. Křivolaké uličky obou těchto míst doslova vyzývají k tomu se v nich ztratit a zapomenout na všední starosti. Tím porovnávání s čímkoli dalším končí. Mykonos je skutečně originální perlou nejen Kykladských ostrovů. Prosolený vítr a mozaikově vydlážděné cestičky vás přenesou do kulis příběhu, jenž si sami píšete.
Architektura ve stylu bílých domů s modrými a červenými dveřmi, balkony a okenními rámy se dokonale snoubí s barevnými květinami a ztepilými palmami. Takové je hlavní město Mykonos, často nazývané také Chora, v překladu hora. Do uší hraje šum moře a autentický život místních obyvatel, kteří pracují převážně ve službách cestovního ruchu. Není se čemu divit, malebnost ostrova přitahuje turisty i celebrity z celého světa. Čekejte maličké obchůdky s rukodělnými výrobky i klasickými suvenýry, ale také šperky a exkluzivní butiky proslulých módních značek. Řecký ostrov je také plný restaurací, kaváren a barů. Řada podniků má stolky s židlemi ledabyle rozházenými přímo na molech a pěších koridorech, kde máte pocit, že stály odjakživa a nikomu nepřekážejí. Říká se, že Mykonos nikdy nespí. V kteroukoliv noční i denní dobu můžete v klubech nebo plážových barech popíjet lahodné drinky a poslouchat nebo tančit na chytlavé sety od slavných Dj ́s z celého světa.
Hlavní město má mnoho přitažlivých skvostů, které mezi plážovými koktejly a koupáním na širokých plážích musíte vidět. Rozhodně mezi ně patří pitoreskní větrné mlýny, které z ústraní nad městem střeží potulující se plachetnice a luxusní soukromé jachty. Mykonos je velmi větrný ostrov. Díky tomu tady průměrná letní teplota osciluje kolem sympatických 28 °C, přičemž slunce zde svítí téměř tři sta dní v roce. Větrné mlýny, které na Mykonosu postavili benátští osadníci v 16. století, sloužily k mletí pšenice, dokud se v polovině 20. století na ostrově nerozvinul cestovní ruch. Dnes jsou tyto elegantní stavby jedním z fotograficky nejvyhledávanějších míst. Stejně tak jako kousek pod nimi ležící, tzv. Malé Benátky, řada domů, jejichž fasády přímo omývá moře. Za návštěvu stojí také originální kostel Panagia Paraportiani, který byl součástí městského opevnění a hradu Kastro. Tvoří jej čtyři samostatné, přesto zdmi propojené kostelíky a na jejich vrcholcích stojí pátý. Bělostné soukostelí pochází z 15. století a patří k nejkurióznějším stavbám celého Řecka. Mykonos není jen název pro hlavní město a ostrov, ale také pro regionální jednotku, kterou tvoří se sousedními ostrovy Rineia, Délos, Dragonisi a několika maličkými neobydlenými ostrůvky. Společně spadají pod kraj Jižní Egeis, pro který je specifické žulové podloží a nedostatek pitné vody. Mykonos nese jméno po Apollonově vnukovi Mykonovi a v řecké mytologii byl dějištěm bojů mezi Diem a obludnými dlouhovlasými obry Giganty. Dnes je to naopak. Místo bojů na Mykonosu vládne přátelská atmosféra a otevřenost. A to i ve vztahu k homosexuálům, pro které se stal ostrov oblíbeným cestovatelským cílem, kam se již od 70. let pravidelně vracejí.
A nejen ty. Turistický ruch se vpil do běžného života obyvatel tak, že se stal jejich přirozenou součástí. Přitom ještě před necelými sto lety byl Mykonos vyprahlým a nehostinným kusem země, který – kromě třpytivého moře – neměl příliš co nabídnout. Větrem ošlehaný ostrov se ale velmi rychle proměnil v atraktivní turistickou destinaci s nálepkou vytříbenosti, stylu a luxusu, zkrátka glamorous. Už v poválečném období se stal útočištěm tzv. boho hipsterů, kteří tehdy ještě bydleli u místních obyvatel a nenásilně vstupovali do místní rodinné kultury. Dnes je ostrov jedničkou v instagramových příspěvcích z letní dovolené také u high society a světových celebrit. Svou roli v popularitě ostrova u movitější klientely možná sehrála v roce 1961 i Jackie Kennedy se svou sestrou Lee Radziwill, které ostrov navštívily a udělaly mu nepřímou reklamu. Následovaly je např. Grace Kelly, Brigitte Bardot nebo Sophia Loren a dnešní celebrity se jen hrnou. Mykonos se stal útočištěm všech, kteří touží po dovolené se špetkou provokativní odlišnosti v rozmanitém slova smyslu.
Hotelový řetězec Myconian Collection je na ostrově dobře známý, stojí za ním rodinná společnost, jež zde provozuje několik resortů, a to v těch nejexkluzivnějších lokalitách. V létě roku 2022 se tento mykonoský řetězec rozrostl o již jedenáctý resort nazvaný Myconian O. Tento nejnovější klenot se jako první z hotelové kolekce nachází ve známé zátoce Ornos Bay. ‚O‘ servíruje hostům nové požitky ve stylu boho-luxe s přímým vstupem na překrásnou pláž Ornos. Všech 65 pokojů a suit se může kromě prostoru pochlubit soukromými verandami či balkóny, na nichž můžete čerpat energii z řeckého slunce. Některé z nich také disponují soukromým bazénem. Myconian Collection je proslulá i svou kulinářskou kulturou. Gastronomické zážitky si lze začít vychutnávat už ráno luxusní snídaní, pokračovat obědem u bazénu a nakonec povečeřet ve fine dining restauraci Baloo, kde hlavní roli hraje seafood párované s výběrovými víny. Skvělou tečkou za dnem stráveným na tomto božím ostrově je některý z koktejlů podávaný u bazénového baru O ́bars. Dokonalé možnosti relaxace nabízí i hotelové DTOX Spa, v tělocvičně můžete tělu dopřát také soukromé tréninky a v rámci speciálních akcí si dát za úplňku jógu na pláži. Myconian O je dokonalou oázou radosti a relaxace s vybroušeným designem, personalizovaným servisem, soukromím, a to vše povznášejí neotřelé zážitky. Budete si je užívat v klidu, neboť tento hotel je v kategorii adults only.
Kalesma je řecký výraz pro pozvání. Pozvání do butikového resortu, který je jednou z bran do duše Kyklad. Jde o klidné bělostné útočiště rozprostírající se na kopci s výhledem na záliv Ornos. Kalesmu tvoří pětadvacet apartmánů a dvě vily ležící na více než dvou hektarech půdy prorostlé kořeny starých olivovníků, pokryté liánami fuchsií, mandarinek a voňavými bylinkami. Většina hostů tráví den u svých soukromých bazénů na terasách a až těsně před západem slunce vychází do hlavního baru na koktejl. Odtud pak směřují do restaurace Pere Ubu užít si řeckou ostrovní kuchyni. Čekejte špičkovou gastronomii, majitelé resortu Makis Kousathanas a Aby Saltiel totiž stojí také za třemi top kulinárními podniky přímo v Aténách.
Pozemek hotelu patří jedné z jejich rodin již více než sto let a do projektu Kalesmy byli zapojeni řečtí designéři, aby autentické architektuře dodali současný nádech a stvořili přitažlivý resort. Podařilo se jim mistrně skloubit mykonoskou tradici s moderním přístupem, mj. s nábytkem od kontroverzního Ricka Owense. Bílé stěny, kamenné podlahy a stropy z kaštanového dřeva a bambusu byly inspirovány starosvětskou kykladskou architekturou. Svítidla jsou obalená koňskou srstí a kovové věšáky svým tvarem odkazují na koně, které zde podle řecké mytologie kdysi ustájil sám Apollon. Všechny postele jsou umístěny tak, abyste mohli po probuzení prosklenými francouzskými dveřmi pozorovat východ slunce nad Egejským mořem, stejně tak jako z designové vany vaší koupelny.