Kdy je nejlepší vypravit se do Mexika? Kdykoli. Je to celoroční destinace. My vás dnes zveme do jednoho z přímořských rájů této malebné, fascinující a pestré země: na Yucatan. Dnes je totiž především západ Yucatanu čím dál oblíbenější turistickou destinací. V místních lesích najdeme množství archeologických oblastí, hlavně tedy řadu pyramid. Významnými centry jsou Uxmal, Chichén Itzá, Tulum, Coba a Calakmul nebo Mayapán. Mezi známá letoviska zase patří Cancún a Mérida.
Kristýna Kopečková | Product Manager | Exclusive Tours
Poloostrov na jihovýchodě Mexika odděluje Karibské moře od Mexického zálivu. Pro představu – rozlohou kolem 181 000 km² je 2,3× větší než Česko. Podél jeho východního pobřeží se táhne druhý největší korálový útes na světě. Poloostrov patřil do velké oblasti, v níž se dva a půl tisíce let před naším letopočtem začala rozvíjet mayská civilizace. Na začátku 16. století našeho letopočtu začal poloostrov dobývat španělský mořeplavec Francisco Hernández de Córdoba a do roku 1697 Španělé celou oblast zcela ovládli. Dnes je především západ Yucatanu čím dál oblíbenější turistickou destinací. V místních lesích najdeme množství archeologických oblastí, hlavně tedy řadu pyramid. Významnými centry jsou Uxmal, Chichén Itzá, Tulum, Coba a Calakmul nebo Mayapán. Mezi známá letoviska patří Cancún a Mérida.
Bezpečnost zaručena
Tolik krátký historicko-geografický úvod. Jakkoli je Mexiko skutečně zemí vhodnou k návštěvě po celý rok, na Yucatan se jezdí zpravidla od listopadu do května. V létě mohou návštěvníky potrápit přemnožené řasy, i když hotely a letoviska se maximálně snaží udržovat vodu v co nejlepším stavu. Hodně lidí se ptá na bezpečnost. Já říkám: když používáte zdravý rozum, není se čeho se bát. Navíc hotelové komplexy kladou skutečně velký důraz na bezpečí svých hostů – dovnitř se dostanete pouze s příslušnou propustkou, takže nikdo neoprávněný nemá šanci.
Hotelový šaman i golfová vozítka
Za doporučení podle mne stojí trojice hotelů.
1. Palmaïa – The House of AïA
Palmaïa – The House of AïA je nový hotel otevřený v roce 2019. Klientům je nepřetržitě k dispozici osobní majordomus a hotel si zakládá na ekologičnosti, udržitelnosti, dobrém wellness a špičkové veganské stravě. Ideální místo pro milovníky jógy, kde najdete dokonce i hotelového šamana (ale skvělé maso si tu dáte také). Více o hotelu Palmaïa – The House of AïA >>>
2. Fairmont Mayakoba
Resort Fairmont Mayakoba prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, nabízí vynikající jídlo a po celém areálu neustále jezdí golfová vozítka převážející hosty z jednoho konce rozlehlého komplexu na druhý. Za zmínku také stojí jedinečná hotelová pláž. Více o resortu Fairmont Mayakoba >>>
3. Banyan Tree Mayakoba
Mým třetím tipem na ubytování je Banyan Tree Mayakoba, kde opět jezdí golfové vozíky, můžete si půjčit kola nebo se ze své soukromé vily kochat západem slunce. Stejně jako Fairmont je i tento resort ideálním místem pro milovníky golfu – oba totiž leží nedaleko sebe v bezprostřední blízkosti překrásného osmnáctijamkového hřiště. Více o resortu Banyan Tree Mayakoba >>>
Skvělá gastronomie
Mexická kuchyně je proslulá na celém světě, i když to, co většina lidí považuje za typické mexické pokrmy, je spíš už tex-mex vaření ovlivněné emigranty ve Spojených státech. Typických yucatanských pokrmů s nádechem mayského odkazu, které byste neměli vynechat, je ale hned několik. Huevos motuleños jsou smažené tortilly s vejci, šunkou, fazolemi, pálivými papričkami a salsou. Cochinita pibil je vepřové s pomeranči pečené v banánových listech. Na duši i těle zahřeje limetková polévka sopa de lima, mě oslovily marquesitas, palačinky plněné nutellou, ovocem – třeba jahodami – a sýrem. Může to znít zvláštně, jde ale o skutečnou delikatesu.
Highlights na Yucatanu
Co se mayských památek týká, doporučuji Uxmal, který leží zhruba osmdesát kilometrů od Meridy. Místo mne oslovilo víc než turisticky známější Chichén Itzá. V Uxmalu je lidí o poznání méně a je tam šance pořídit i nějakou tu hezkou liduprostou fotografii. Nicméně obě tato místa za návštěvu rozhodně stojí. Vynechat byste neměli ani Tulum na karibském pobřeží a jeho archeologické ruiny nebo koupání v cenotes – zatopených závrtech krasového původu v hlubokých jeskyních s provalenými stropy, které mohou mít i více pater nad sebou. Shromažďuje se v nich podzemní voda a mohou být pod širým nebem, zčásti zakryté, a podzemní nebo v jeskyni. Netradiční a neopakovatelný zážitek. Závěrem mám ještě jednu dost netradiční zajímavost: hřbitov v městečku Pomuch. Místní lidé tam před Día de los Muertos, svátkem zesnulých, každoročně vyndají ostatky svých blízkých z truhel a očišťují je, aby s nimi mohli Dušičky strávit. Fascinující, že? Když na Yucatanu budete v ten pravý čas, můžete se přidat a užasle tenhle rituál sledovat.
Foto: archiv Kristýny Kopečkové, Mexiko, listopad 2022