Procházka kanadskými národními parky

Zážitky Aktivní dovolená

Kanada. Stačí jedno slovo a před vašima očima defilují dlouhý pás horských velikánů rozmanitých geometrických tvarů a podlouhlá jezera s blankytnou, nehybnou hladinou. Hluboké lesy jsou plné divoké zvěře v čele s medvědy, kuguáry, vlky a jeleny. Západní břehy Kanady omývají vody Tichého oceánu, v nichž se majestátně plaví velryby a kosatky.

Kanada, národní park

 

Ohromující západ Kanady

Fantastické severoamerické krajině na západní polovině Kanady dominuje nádherná, stěží popsatelná příroda. Až do mraků se vypínají skalnaté štíty, z jejichž svahů do protáhlých údolí pomalu putují mocné ledovce. Bílá, modrá a zelená vytvářejí scenerie jako z pohádky. Nabízíme vám výpravu plnou romantiky, objevů a fascinujících výhledů. Vydejte se s námi za největšími zázraky západní Kanady.

1,5 miliónu km²

Její plocha zabírá více než 1,5 miliónu km². Přibližně ji rámují hranice se Spojenými státy americkými na jihu i na severu, pobřeží Tichého oceánu na západě a jezero Athabasca na východě. Administrativně do ní spadají provincie Alberta a Britská Kolumbie. Vzhledem k obrovskému území tohoto nedotčeného ráje na Zemi zde žije relativně malý počet obyvatel, jejíž většinu najdete především ve třech velkých městech – Calgary, Edmontonu a Vancouveru.

I to je jeden z důvodů, proč západ Kanady přitahuje takovou pozornost všech turistů, toužících po fotografiích krajiny, nad jejíž krásou se tají dech. Čeká vás tady klid, pozorování udivující fauny a flóry, indiánské kmeny Čipevajanů a celá řada úchvatných lokalit i zajímavých aktivit.

Kanada národní park kluane-national-park_2 shutterstock_517990975

 

 

Calgary a okolí

Pomyslnou vstupní branou do západní Kanady je Calgary, největší město provincie Alberta. Na první pohled – především kvůli hradbě mrakodrapů místo historického centra – se tváří jako typické americké velkoměsto. Jeho dominantou je vyhlídková věž Calgary Tower, na jejíž špici poprvé plápolal oheň během zimních olympijských her 1988.

Kromě rozhledu z Calgary Tower nezapomeňte ve „Městě kovbojů“ ani na velkolepou botanickou zahradu Devonian Gardens, umělecko-historické muzeum Glenbow, nejnavštěvovanější kanadské zoo nebo vojenské muzeum.

Nedaleká měsíční krajina známá jako Badlands vyniká nejen zvláštními kamennými útvary, ale především jedinečným geologickým profilem, v němž se dochovaly hojné zkameněliny z druhohorního období. Dinosauří park (UNESCO) u Jelení řeky (Red Deer River), kousek od města Brooks, patří dokonce mezi nejbohatší dinosauří naleziště na světě.

Paleontologové zde odkryli kostry chasmosaura, troodona, parasaurolopha, edmontonia, ornithomima či gorgosaura. Řada těchto dinosaurů si zahrála i ve slavném Jurském parku.

Pozoruhodným dokladem života indiánů v minulých stoletích je Head-Smashed-In Buffalo Jump (volně přeloženo jako „Skok, kde si bizoni rozbíjeli hlavy“, součást UNESCO). Tento 300 m dlouhý sráz mezi Calgary a americkou hranicí využívaly lokální kmeny k lovu bizonů. Nebohá zvířata se po pádu zranila a stala se pro lovce snadnou kořistí.

Kanada národní park calgary-2 shutterstock_452911186

 

Vládce jménem Banff

Opustíme-li širé pláně, mezi četnými národními parky Skalistých hor dorazíme nejprve do NP Kootenay s udivujícím Mramorovým kaňonem (Marble Canyon) na řece Vermilion. Poblíž něj se nachází houfně navštěvovaná obec Radium Hot Springs s věhlasnými geotermálními lázněmi. Tady si můžete dopřát nabíjející odpočinek v horkých pramenech a s výhledy na jedinečnou kanadskou přírodu.

Odsud už to není daleko do národního parku Banff. Jedním z jeho středisek je městečko stejného jména s historickou budovou Banff Park Museum. Blízkou kabinovou lanovkou vyjedete až pod vrcholek hory Sulphur (2451 m) s parádním výhledem na celý region.

Park zahrnuje takřka nevyčerpatelnou studnici zážitků a podivuhodných míst. Modrají se tady nádherná tyrkysová jezera Minnewanka, Vermillion či Moraine s panoramatem údolí Deseti vrcholků (nejvyšší z nich je Deltaform s 3424 m). Na břehu jezera Louise v nitru hor září zámecký resort Fairmont Chateau a o kus dál architektonicky výjimečný hotel Spring. Gigantická hora Castle evokuje středověký hrad, v dobře přístupném údolí řeky Bow se voda s hukotem valí peřejemi a při troše štěstí narazíte na jeleny i kozorožce.

Kanada národní park kootenay shutterstock_1149839741

 

Podmanivý Yoho a jiné lahůdky

Západním směrem z oblasti Banff se lze postupně dostat do dalších tří úžasných národních parků: Yoho, Glacier a Mount Revelstoke. NP Yoho (nejvyšší bod Mount Goodsir, 3567 m) je z nich sice rozlohou nejmenší, avšak svou krásou to návštěvníkům plně vynahrazuje. Jeho hlavním tahákem je vodopád Takakkaw, jehož vody (živené ledovcem Daly) letí vzduchem plných 260 m. Není to sice nejvíce, avšak svou vydatností si nezadá ani s mnohem většími sourozenci.

Na hučících proudech vody překonávajících skalnaté srázy si pochutnáte i v národním parku Glacier. Jak už jeho název napovídá, pokrývá ho 131 ledovců o celkové ploše 133 km². Nejfotografovanější z nich je Illecillewaet.

Horské louky s pestrou flórou v čele se starobylými cedry jsou typické pro národní park Mount Revelstoke.

Kanada národní park yoho-park shutterstock_530296375

 

Vyhledávaný krasavec Jasper

Vrátíte-li se do NP Banff, můžete se z něj vypravit i na sever… Musíte! „Ledovcovou“, více než 200 km dlouhou silnici Icefield Parkway, spojující národní parky Banff a Jasper, si prostě nesmíte nechat ujít. Každou chvíli budete mít důvod pro zastávku: u čarovně přitažlivého, tyrkysového jezera Peyto, během průjezdu kaňonem řeky Mistaya, při výhledech na tupou stěnu zádumčivého štítu Mount Kitchener (3505 m).

Specialitou vhodnou pro každého je výjezd sněžným autobusem na obří ledovec Athabasca, k vodopádům stejného jména a ke skleněné vyhlídkové plošině Athabasca skywalking. Výhled z ní bychom však doporučili pouze těm, kdo netrpí závratěmi.

Magický Jasper je nejrozlehlejším národním parkem Skalistých hor (10 878 km²) a za rok ho navštíví více než 2 milióny nadšených turistů. K jejich nejoblíbenějším aktivitám patří vyhlídková plavba po neskutečně romantickém jezeru Maligne, rafting na řece Athabasca, pozorování divoké zvěře nebo muškaření.

Kanada národní park athabasca shutterstock_381343507

 

Edmonton a okolí

Lednímu hokeji propadli v Edmontonu ještě více než v ostatních kanadských městech, hlavně proto, že tam nejlepší léta své kariéry odehrál „Great One“ Wayne Gretzky. Pýchou města je komplex parků podél řeky Saskatchewan. Je 22krát větší než newyorský Central Park a mezi areály městské zeleně v Severní Americe nemá konkurenci.

Za prohlídku stojí i zdejší výstavní sály, zvláště železniční muzeum, vědecký Telus World, letecké muzeum a Art Gallery of Alberta v opravdu nevšedně řešené budově.

Pokud se do „Rockies“, jak se Skalnatým horám v Kanadě familiárně říká, vydáte z Edmontonu, dorazíte nejprve do provinčního parku Mount Robsons. Kraluje mu nebetyčný vládce, stejnojmenná nejvyšší hora kanadské části Skalistých hor (3954 m). Jižně od něj se rozkládá už zmiňovaný národní park Jasper.

Zdejší ohromné prostory plné řek a jezer jsou jako stvořené k provozování helifishingu. Nemá to nic společného s peklem, právě naopak – milovníci rybolovu se díky této aktivitě dostanou do skutečného rybářského ráje. Vrtulník je dopraví do oblastí, o nichž ostatní rybáři nemají ani tušení, nebo se tam těžko dostanou. A ryby, které se poprvé setkají s návnadou na háčku, berou jako divé!

Kanada národní park edmonton shutterstock_1580174314

 

Vancouver a okolí

Na opačném konci západní Kanady, asi hodinu poté, co minete Harrison (druhé největší jezero Britské Kolumbie), přijedete na okraj Vancouveru. Zatím poslední kanadské olympijské město se naparuje na členitém pobřeží temného Pacifiku a pod horským masivem North Shore. Po procházce jeho historickým jádrem Gastown se projděte i obchodní třídou Robson Street, rozsáhlou čínskou čtvrtí, farmářským trhem na ostrově Grenville či Sunjatsenovými čínskými zahradami.

Nenechte si ujít ani pobřežní park Stanley s vyhlídkovou promenádou a zvláště visutý most Capilano přes hluboké údolí, z obou stran pokryté hustou vilovou zástavbou. Na dějiny indiánů se zaměřuje antropologické muzeum a do báječného podmořského světa nahlédnete v akváriu Vancouver Aquarium Marine Science Centre s mnoha expozicemi.

Kanada národní park vancouver shutterstock_155998985

 

Trojice metropolí na jednom ostrově

Na dohled Vancouveru se z Tichého oceánu zvedá 11. největší kanadský ostrov Vancouver Island. Pozoruhodný je mimo jiné tím, že na něm leží 3 hlavní města. Již titul „hlavní světové město lososů“ říká o prvním z nich, Campbell River, vše. Lovu těchto chutných ryb je zde zasvěceno opravdu všechno.

Hlavním kulturním centrem místní indiánské komunity je město Duncan, ležící na dosah ostrovního národního parku Gulf Islands.

Přestože je Vancouver suverénně největším městem Britské Kolumbie, jejím správním střediskem je starobylá (z kanadského pohledu na minulost) a půvabná Victoria. Rozkládá se na jihovýchodním pobřeží ostrova a zaujme neogotickými památkami či rušným přístavem. Soustava okrasných květinových zahrad Butchart Gardens v Brentwood Bay na okraji Victorie patří do světového dědictví UNESCO.

Na opačné straně ostrova se táhne národní park Pacific Rim. Jeho součástí je velkolepá turistická trasa West Coast Trail vedoucí 75 km souběžně s Tichým oceánem podél četných vodopádů (např. Tsusiat, Darling), romantických skalisek a hlubokých lesů.

Kanada národní park gulf-islands shutterstock_98561753

 

Severský deštný prales, zeleň bez konce

Dalším perfektním zážitkem, který si na západě Kanady můžete dopřát, je plavba lodí podél pobřeží. V podstatě už od amerického Seattlu až po Aljašku je rozkouskované stovkami fjordů, zálivů, poloostrovů, říček a ledovcových splazů. V mnoha úsecích tady pevninu od otevřeného oceánu odděluje armáda ostrovů a ostrůvků.

Úseky mezi nimi, využívané pro cestování výletními loděmi, se nazývají Inside Passage (něco jako Vnitřní průliv). Výprava lodí takovou krajinou je nesmírně efektní. Můžete plout stovky km, aniž byste zahlédli otevřené moře, krajina kolem je ryze vnitrozemská, avšak z vody vyskakují delfíni a na obloze krouží mořští orli.

O ubytování se starají luxusní, delikátně vybavené resorty jako Nimmo Bay, vybudované uprostřed úchvatné přírody a dostupné jedině po vodní hladině nebo helikoptérou. Lepší lokality pro jízdu na kajacích, rybaření, turistiku a pozorování divoké zvěře včetně medvědů grizzly, velryb, kosatek i tuleňů si asi jen stěží umíte představit.

Kanada národní park inside-passage shutterstock_155947112

 

Prince Rupert a okolí

Posledním větším kanadským městem na tomto „aljašsko-pacifickém“ rozhraní je Prince Rupert, 3. nejhlubší přírodní přístav světa. Panuje zde čilý lodní provoz a oddechují tu všechny velké výletní lodě mířící na sever k Aljašce.

Vy se však taktéž můžete vydat asi 100 km na západ, kde se rozkládá souostroví královny Charlotty. Na zdejším Tresčím ostrově (Ninstints, po indiánsku S'Gang Gwaay Llanagaay) si budete připadat jako v době bojů mezi bělochy a původními indiánskými kmeny. Chýše, totemy, mučednické kůly a další artefakty dnes tvoří součást kulturního dědictví UNESCO a národního parku Gwaii Haanas.

Kanada národní park queen-charlotte-islands shutterstock_275939996

 

Další zajímavé národní parky

Vzhledem k úctyhodné ploše byste mohli západokanadské skvosty poznávat měsíce a stejně by to nestačilo. V našem přehledu například nezbyl prostor pro NP Elk Island několik desítek km východně od Edmontonu u jezera Tawayik, patřící k několika posledním místům, kde si bizoni pořád ještě můžou připadat jako doma.

Na ochranu těchto překrásných tvorů se zaměřuje také rezervace Wood Buffalo, zabírající u jezera Athabasca ohromnou plochu 44 807 km². Bizonů tady žije na 5 tisíc. A před pár lety zde přírodovědci našli největší bobří hráz na světě, měřící 850 m.

Důkazem nevšední variability kanadské přírody je národní park Waterton Lakes u hranic s USA. Treky kolem vodopádů Crypt a pod špičatým štítem Mount Blakiston (2910 m) jsou naprosto bezkonkurenční. Protilehlý konec západní Kanady zabírá národní park Kluane. Leží hodně severně, vlastně už v provincii Yukon, ovšem za zmínku stojí. Právě tady se vypíná nejvyšší hora Kanady Mount Logan (5959 m), plazí se tu desítky km dlouhé ledovce a vyskytuje vůbec nejvíce savců v celé Severní Americe.

___Kanada národní park shutterstock_713507566-2

 

Vybrané ubytování


Tipy na další zážitky

10 důvodů, proč jet do Malajsie

10 důvodů, proč jet do Malajsie

V srdci jihovýchodní Asie si odpočinete na nádherných plážích a poznáte tajemné pralesy, které jsou domovem fascinujících rostlin a zvířat.

Objevte více
Cesta po USA aneb neznámá místa ve známé zemi

Cesta po USA aneb neznámá místa ve známé zemi

Americký kontinent nabízí celou řadu míst, které Evropané dosud neobjevili. Vydejte se s námi na západní pobřeží USA objevit další nádherná místa planety.

Objevte více
5 míst pro nejlepší šnorchlování

5 míst pro nejlepší šnorchlování

Vydejte se s námi do vzdálených míst, kde poznáte fascinující podmořský svět a které vás při objevování podmořských scenérií nezklamou. Ponořte se do hlubin světových oceánů.

Objevte více
Depositphotos_183786274_xl-2015

„Poradíme vám, kam se určitě podívat a na co se připravit. Vaši cestu naplánujeme od A do Z.“

Petra Foktová

Chief Marketing Officer