Přidáno do Moje inspirace
REPORTÁŽ: Indie očima cestovatelky
V Indii jsem strávila 10 nezapomenutelných dní, každý z nich naprosto výjimečný. Vybrat ty nejlepší zážitky je proto přímo nadlidským úkolem. V porovnání s jinými asijskými zeměmi, které jsem navštívila, jsem měla pocit, že tady poznávám opravdovou autentickou Asii, včetně její odvrácenější tváře. Dobrodružství to bylo naprosto jedinečné a patří k mým největším životním zážitkům.
10 dní v Indii
Každému, kdo jede poprvé do Indie a není si jistý, kde s poznáváním této kulturně bohaté země začít, můžu doporučit návštěvu takzvaného indického zlatého trojúhelníku. Jeho hroty tvoří města Dillí, Agra a Džajpur. V každém z nich, nebo v jeho blízkosti, najdete světově známé památky, které svou krásou okouzlují cestovatele už po dlouhá staletí. Díky nabitému programu a skvělým společníkům jsem toho ale za 10 dní stihla o mnoho víc.
Na cestě po Indii
Můj průvodce, který se mi představil jako Raj, měl už přes 15 let zkušeností, což bylo už po pár hodinách poznat. Byl to velmi vzdělaný člověk se smyslem pro detail a neuvěřitelným vypravěčským talentem. O každém místě, které jsme navštívili, dokázal mluvit hodiny, přičemž ale jeho výklad nikdy nenudil. Vždy to dovedl podat takovým způsobem, že člověk visel na každém jeho slově.
Můj první den
Svůj 1. den v Indii jsem strávila v jejím hlavním městě – Dillí. Spolu s Rajem jsem prozkoumala jeho značnou část, včetně historického centra, jež jsme projeli na kultovní rikše. Proplétali jsme se skrze davy místních, kteří plnili úzké uličky plné aromatických vůní, hlasitě vedených hovorů a pouličních krámků, kde jste mohli sehnat prakticky cokoliv.
Taj Mahal – monument lásky
Další zastávku představovalo město Agra. Právě tady se nachází Taj Mahal, monument, který je považován za jeden z největších symbolů Indie. Vzhledem k neúprosnému slunci, které na nás přes den nemilosrdně pálilo, jsme se k tomuto světoznámému monumentu vydali brzy ráno. I tak mi ale zima v lehkých šatech rozhodně nebyla. Jakmile jsme prošli menším nádvořím, rozprostřelo se před námi panorama, v jejímž středu se tyčil tolik opěvovaný Taj Mahal. Už v Dillí jsem si všimla u vzhledu památek tendence k symetrii, a to samé jsem pozorovala i tady. I tak jsem se ale neubránila lehkým rozpakům. Na první pohled se nezdál Taj Mahal příliš velký ani velkolepý. Čím víc jsem se ale blížila k jeho budovám, tím víc jsem si začala uvědomovat genialitu architektury. S každým krokem jsem objevovala další rafinované detaily, které celému místu dodávaly nový rozměr. Raj mi k tomu vyprávěl příběhu o maharadžovi.
Život v paláci
Vzhledem k častým přesunům jsem byla vděčná za odpoledne, během kterého jsem si mohla odpočinout. Byli jsme ubytovaní v Sujan Raj Mahal Palace, který byl, na rozdíl od jiných 5hvězdičkových hotelů, opravdovým palácem, kde královská rodina často pobývala a měla vyhrazené pokoje.
Už při příjezdu nás čekalo milé překvapení. Vešla jsem do prostorného sálu, který byl vybaven v tradičním koloniálním stylu, a dostalo se mi tradičního indického uvítání. Kolem krku mi zaměstnanci hotelu položili věnec sytě oranžových květin a mezi obočím udělali bindi – nachovou tečku ze speciální pasty. Během toho se na nás z prvního patra snášeli okvětní plátky růží, které odtud vyhazovala dvojice mladíků.
Čaj o páté
Jakmile jsem si na chvíli odpočinula v honosně zařízeném pokoji, zamířila jsem do tamních zahrad, které k paláci příslušely. Tam pro mě personál nachystal v romanticky vyhlížejícím altánku občerstvení k čaji o páté. Mohla jsem si vybrat buď tradiční indický kořeněný čaj masala nebo ten typický anglický. Vzhledem k tomu, že jsem byla v posledních dnech neustále v pohybu jsem si tiché chvilky přerušované pouze zpěvem ptáků náležitě užívala.
Jakmile jsem se dosyta nabažila klidu a míru, namířila jsem si to k hlavnímu bazénu a natáhla se tam na pohodlné lehátko. Okamžitě se u mě zjevil číšník, který se mě starostlivě zeptal, zda je všechno v pořádku a něco nepotřebuji. I když jsem mu s úsměvem odpověděla, že nic nechci, za chvilku u mě přistála vynikající zmrzlina se sklenkou studené vody.
Maharadža v Džajpuru
Pak se ke mně číšník trochu naklonil. „Víte, kdo to je?“ zeptal se mě spiklenecky a pokynul k trojici Indů, kteří si taky užívali u bazénu odpoledního slunce. Nechápavě jsem zavrtěla hlavou.
„To je náš maharadža.“
Chvíli jsem si myslela, že si ze mě dělá legraci, ale pár vteřin na internetu a zjistila jsem, že mluvil pravdu. Pak jsem vzpomněla, co mi ten den říkal Raj, když jsme procházeli ten den džajpurským Městským palácem.
„Podívejte, vidíte tu vlajku? To znamená, že je ve městě náš maharadža.“
Očividně měl pravdu. Maharadža ten den opravdu v Džajpuru byl.
Indická příchuť safari
Jakmile jsme za sebou měli indický trojúhelník, namířili jsme si to na jih země, kde jsem měla naplánované v Jawai safari. To si většina lidí automaticky spojí spíše s Afrikou, nicméně dle Rajových slov to bylo právě v Indii, kde se konalo historicky poprvé. Na rozdíl od africké verze funguje indické safari trochu jinak. Nejezdí se tam za pozorováním divoké zvěře obecně, ale vždy za jedním konkrétním druhem. V mém případě jsme s rangerech vyjeli s cílem zahlédnout alespoň koutkem oka leoparda. Kdybych si měla vybrat z Indie jeden zážitek, který považuju za nejsilnější, pak by to bylo právě safari. Projížděli jsme pomalu okolím a občas míjeli domky místních, kteří se většinou živili jako farmáři a pastevci. Když jsme s autem vystoupali po sjízdné straně skály a zastavili u jejího okraje, uvědomila jsem si, že i kdyby se nám leoparda vidět nepoštěstilo, zklamaná bych díky naprosto neuvěřitelnému výhledu, nebyla. Obrovskému jezeru, které se po nám rozprostíralo, propůjčoval západ slunce zlatavý nádech a v jeho pozadí se tyčily hrdě do výšky vysoké hory. Pohled to byl skutečně dechberoucí.
Konečně leopardi!
Jakmile jsem se dostatečně pokochala, pokračovali jsme v cestě. Trvalo to ještě asi další půlhodinu, ale najednou se ranger upřeně zadíval do strany a zpomalil auto.
„Dívej, tam jsou,“ řekl a ukázal na nedaleký skalní útvar. Zprvu jsem nic neviděla. Leopardi přirozeně zbarvení tak, aby splynuli s okolím. A díky této přírodní kamufláži mi chvíli trvalo, než jsem na ně zaostřila. Měli jsme obrovské štěstí, protože jsme narazili hned na dva – matku s mládětem. Líně polehávali na vyhřátém kameni a užívali si posledních slunečních paprsků. A jak pomalu mizely i ty a začalo se stmívat, ani nám nezbylo nic jiného, než se pomalu vrátit po úspěšném výjezdu do kempu.
Vybrané ubytování
SUJÁN The Serai, Jaisalmer, Indie – Rajasthan
Není lepšího místa, odkud se vydat do mystického okolí Džajsalmér a objevit jeho legendární Zlatou pevnost zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.
Six Senses Vana, Indie – Dehradun
Tradiční indická kuchyně je plná radosti z jídla a bude jedním z vrcholů vašeho pobytu. Vychutnáte si tu i moderní estetiku, pohodlí a meditativní výhled.
Six Senses Fort Barwara, Indie – Rajasthan
Utečte do královského útočiště plného pohody v lázních Six Senses v Rádžasthánu. Vyzkoušejte ájurvédský systém léčení celého těla a další wellness programy.
The Oberoi Amarvilas, Indie – Agra
Zažijte luxus, romantiku, vynikající kuchyni a lázně a výhled na Tádž Mahal ze všech pokojů v hotelu, jenž se pyšní designem inspirovaným mughalským stylem.
The Oberoi New Delhi, Indie – Nové Dillí
Špičkové místo s výhledem na Humájúnovo hrobku, památku UNESCO, a klidné golfové hřiště. Pětihvězdičkový symbol proslulé pohostinnosti společnosti Oberoi.
Ananda in the Himalayas, Indie – Rishikesh
Dopřejte si jedinečnou relaxaci v nejlepších lázních v Rišikéši. Zažijte ájurvédu, jógu, meditaci a další zážitky v luxusním resortu Ananda in the Himalaya.
The Imperial New Delhi, Indie – Nové Dillí
Hotel, který byl v soutěži World Luxury Hotel Awards 2015 vyhlášen nejlepším luxusním historickým hotelem v Indii, je ikonou v kategorii 5* hotelů v Dillí.
The Leela Palace, Indie – Nové Dillí
Vychutnejte si luxus nadstandardně velkých apartmá a pokojů o rozloze 51 m² a více, které jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi, a prvotřídní kuchyni.
SUJÁN JAWAI, Indie – Rajasthan
Toto luxusní stanové ubytování je navrženo tak, aby hostům zajistilo blízký kontakt s přírodou, aniž by museli obětovat vysoký standard komfortu a luxusu.
Amanbagh, Indie – Rajastan
Objevte luxusní resort Amanbagh, který se nachází nedaleko Džajpuru. Odpočiňte si a omlaďte tělo i mysl díky široké nabídce wellness a lázeňských procedur.
SUJÁN Sher Bagh, Indie – Ranthambhore
Luxusní kemp s pouhými 12 stany, jenž nabízí safari, gurmánské zážitky a prvotřídní wellness. Objevte krásy a taje Indie v jejím nejautentičtějším stylu.
The Oberoi Rajvilas, Indie – Jaipur
Jeden z nejlepších 5* luxusních hotelů v Džajpuru, jenž nabízí luxusní ubytování a vynikající restaurace s autentickou rádžasthánskou a mezinárodní kuchyní.
Sawai Vilas, Indie – Ranthambore
Resort zahrnuje 60 nádherných vil v úchvatném lese, které jsou vybaveny na míru šitým komfortem a nabízejí dechberoucí zážitky, které můžete najít jen zde.
Taj Rambagh Palace, Indie – Jaipur
Ponořte se do nádhery a tradice králů a princů. Mistrovsky zrekonstruovaný památkově chráněný hotel nabízí 45 hotelových pokojů a 33 velkolepých apartmá.
Tipy na další zážitky
Zážitek z řízení Formule 1
Ať už jste fanoušek motorsportu nebo hledáte nevšední zážitek, toto je přesně to, co hledáte – řízení Formule 1 na okruhu v Barceloně pod vedením T. Engeho.
Cesta kolem světa s Four Seasons
S námi ji díky luxusním private jetům stihnete i za kratší dobu než Phileas Fogg. Například soukromé letadlo Four Seasons vás dopraví do více než 9 destinací za pouhé tři týdny.
Z výšky Burj Al Arab na hrb velblouda
Vydejte se také na okraj Dubaje do kempu uprostřed pouště, kde kromě tradiční arabské kávy, kterou dostanete na uvítanou, můžete ochutnat i velbloudí maso.
„Indie je naprosto unikátní zemí a navzdory její dvojí tváři, s honosnými paláci na jedné straně a chudými čtvrtěmi na té druhé, můžu ze své vlastní zkušenosti říct, že její návštěvy rozhodně litovat nebudete.“
Veronika Robin
Director of Sales